10 juli 2025
Terugblik op de raad
Jaarrekening 2024
Tijdens de bespreking van de jaarrekening blikte de raad terug op een woelig jaar. We grepen het moment aan om stil te staan bij belangrijke ontwikkelingen. Zo waarschuwde het Wereld Natuur Fonds opnieuw voor het afnemen van wilde dierenpopulaties en riep de Raad voor Dierenaangelegenheden op om dierenrechten beter te borgen in het rechtssysteem. Terecht, want dieren zijn geen dingen. Ook in Den Haag heeft dat gevolgen voor beleid.
In het Haagse Madestein is de waterkwaliteit vaak onder de maat. Blauwalg, E.coli en andere risico’s maken het water onveilig voor spelende kinderen en honden. Daarom dienden we de motie Veilig pootjebaden voor iedereen in, die het college oproept om ook de waterkwaliteit van de hondenzwemvijver te controleren. Deze motie werd aangenomen.
In de Petroleumhaven pleiten we voor snellere aanleg van drijvende tuinen en tijdelijke vergroening voor 2030. Dankzij onze aangenomen motie Van bouwput naar buurt wordt daar extra naar gekeken, met ruimte voor bewoners om mee te denken.
Ook de bescherming van bomen kreeg aandacht. Met de aangenomen motie Niet elke breuk is het einde pleiten we voor meer breuksnoei als alternatief voor grootschalige kap van populieren. En via de motie Een boom is geen decorstuk zorgen we dat nieuwe aanplant natuurwaarde centraal stelt.
Onze motie om de subsidie op warmtekussens te koppelen aan het uitfaseren van vervuilende terrasheaters haalde het helaas niet. Maar onze boodschap is duidelijk: stop met gasbranders als terrasverwarming.
Tot slot: digitale afhankelijkheid van Big Tech vormt een groeiend risico, ook voor gemeenten. Daarom namen we het initiatief voor de motie Onderzoek digitale onafhankelijkheid. Deze motie werd unaniem aangenomen: een mooie stap richting meer digitale autonomie.
Hotelbeleid
Terwijl het coalitieakkoord stelt dat er een rem moet blijven op de komst op nieuwe hotels, lag er een voorstel om veel meer hotels toe te staan. De Partij voor de Dieren verzette zich daar fel tegen. Hotelkamers nemen ruimte in die we in de stad juist hard nodig hebben voor betaalbare woningen, groen en maatschappelijke voorzieningen. Daarom dienden we samen met SP, HSP en GroenLinks het amendement Grenzen aan hotelgroei in. Daarmee wilden we de planvoorraad terugbrengen naar 600 kamers, en de raad zeggenschap geven over afwijkingen. Helaas stemde een meerderheid tegen. De deur naar overtoerisme blijft helaas open.
Reglement van orde Gemeenteraad
De raad behandelde ook wijzigingen in het reglement van orde. Een voorstel om pas een tweeminutendebat aan te vragen als drie fracties het steunen ging ons te ver. Daarmee maak je het als individuele partij of commissielid onmogelijk om onderwerpen te agenderen voor een kort maar belangrijk debat. Samen met SP en DENK dienden we daarom het amendement Tweeminutendebat als laagdrempelig raadsinstrument in, om deze drempel te schrappen. Ook dit amendement werd verworpen. Een gemiste kans.
Investeren in Rustenburg-Oostbroek
De Partij voor de Dieren deed twee voorstellen voor verbetering van het actieplan. Onze motie Geen nattevoetenwerk in Rustenburg-Oostbroek werd aangenomen! Daarmee komt er meer groen en waterdoorlatende verharding om de wijk klimaatbestendiger te maken. Ook vroegen we aandacht voor de wijkkrant. Bewoners missen hun oude wijkkrant, die een belangrijke rol speelde in verbinding en betrokkenheid. Onze motie om de terugkeer daarvan te verkennen werd helaas verworpen.